Rady, jak neplatit

Moje rada:

Při příjmu máte dvě varianty:

A- Zaplatit poplatek a po té ho požadovat zpět, což je někdy úspěšné, ale spíše není a spíše budete zklamaní. (pak ještě můžete podat žalobu či se obrátit na ombudsmanku) .Ale tento postup je nadlouho a na nic. Spíše Vám odpoví, nechť se s nimi soudíte. Rozhodně bych volila variantu B. Je mnohem výhodnější.

B- Poplatek nezaplatit, jelikož na něj nemají nárok. Mít v hlavě argumentaci či vytisknuté důvody, kterým personál umlčíte a nejspíš zaskočíte. Řekněte, že jste psali nesouhlasný dopis a máte to takto dohodnuté s vedením. Nikdo po Vás poplatek již vyžadovat nebude. Nemocnice dobře vědí, že je to nelegitimní, jen to zkouší. Já bych rozhodně volila dopis předem a tuto variantu.

Pokud Vás zajímají dopisy, pak následujte políčka Dopis- nechci platit a Dopis- žádost o vrácení poplatku.

Všechny argumenty právní i další naleznete v políčku Byznys na porodech úvod.

Vele důležité:

Nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte a co je vám nejasné!

Až si vyberete porodnici, které vám nejvíce vyhovuje, tak si dohodněte exkurzi-prohlídku, kde se na vše můžete zeptat a též si vyzvedněte předem veškeré dokumenty, které se váží k porodu a k sobě blízké, abyste věděli, co po vás budou chtít podepsat při příchodu. Musí Vám je dát z předstihem! Nejspíše zjistíte, že s mnohým vůbec nesouhlasíte, ale pokud přijedete rodit, tak v tom zmatku, stresu opravdu podepíšete i dokumenty, které některými větami  porušují lidská práva. Nepodepisujte pak nic, s čím nesouhlasíte. Ty body přímo vyškrtejte. Nemůžou vás vyhodit, když přijdete s akutním stavem porodu jen proto, že nesouhlasíte s určitými body. Z hlediska práva to není možné a navíc v Informovaném souhlasu je přímo políčko na to vyjádřit svojí vůli a přání. Nepřijmout Vás mohou pouze v případě stop stavu a i tak Vám musí poskytnout převoz, pokud jste na místě a ještě převozu schopna.

Zkušenost:

Barbora Pincova

Dobry den, Petro. Dekuji za informace, naopak pro Vasi informaci, kdyz uz se tak intenzivne venujete teto osvete, pred 4 tydny jsem rodila v Podoli, kde pozaduji uhradit poplatek za pritomnost doporovodu u porodu neuveritelnych 1500 Kc/osobu. Jednoznacne doporucuji neplatit nic predem a neuvadet zamer rodit s doprovodem v dotazniku na prenatalni poradne. Na prijmu se ptaji, jestli Vás bude nekdo doprovazet a jestli jste uhradila poplatek. Funguje tam ovsem trik, ze je jim to vlastne jedno, kdyz nezaplatite, nikdo se po tom nepatra. Behem porodu me prislo navstivit prubezne 5 osob (rodina, manzel), nikoho se na nic neptali, vsechny pustili dovnitr. Stejnou zkusenost maji i z meho zeny blizkeho okoli…proste misto abychom se domahaly prava podle nejakych paragrafu, nezaplatime a basta!
Dekuji za sdileni!
Bara

 

 

Rada jednoho tatínka:

 

Takto by se měl zachovat každý, komu to myslí a kdo se nenechá vydírat systémem jako ovce hloupá. Pokud jim chcete zaplatit z vlastní vůle..tak dobrá, ale to je na jinou debatu. To se dá řešit darem, ale tento vynucovací a vyděračský přístup podporovat placením opravdu není dobrý! Takto by se měl zachovat každý-otec, který chce pomoci systému -tedy spoluobčanům a má to v hlavě srovnané:

Dohoda o účasti otce u porodu:

Doporučuji si tento dokument vyzvednout v porodnici s předstihem a pečlivě jej přečíst. Je to jistým způsobem forma smlouvy mezi osobou blízkou (otcem) rodící ženou a porodnicí. Jako u každé smlouvy platí, že na její platnosti se musejí obě strany dohodnout. Je tedy na vás, zda s podmínkami na smlouvy budete souhlasit, anebo zda přijdete s vlastní verzí. Osobně jsem zvolil druhou variantu – tedy připravil jsem si vlastní verzi (5) dohody. Zejména jsem z dokumentu odstranil ustanovení, že souhlasím s uhrazením částky 300,- Kč za nutné výdaje spojené s účastí u porodu. Tento požadavek je nezákonný, vyjma případu, kdy jim to právě v dohodě podepíšete. Zákon č. 372/2011, §28, odst. (3) písmeno (e) dává jasně právo pacientovi (v tomto případě rodící ženě) mít u sebe osobu blízkou, nebo osobu pacientem určenou (6) a to bez jakýchkoliv dalších poplatků. V Mělnické porodnici připouštějí dokonce dvě osoby. Pokud by odmítli přistoupit na tuto verzi dohody, pak to prostě nepodepisujte. Vás chrání zákon a ten má vyšší váhu nežli jejich interní předpisy. Jediné, co to může změnit je váš písemný souhlas. Přesto že v dohodě tento poplatek nebyl a dohoda byla podepsána oběma stranami, snažili se mi poplatek propašovat do konečného vyúčtování. Ohradil jsem se, že s ničím takovým nesouhlasím. Namítali, že jsem jim to podepsal, odpověděl jsem, že nikoliv. Oponovali, že na to mají interní předpisy.(Vnitřní řád je podřízený zákonům např. o zdravotních službách) Odpověděl jsem, že tohle je nezákonné a platit to nehodlám, ať vyúčtování předělají. Dotazoval jsem se, za co vlastně ten poplatek je. Bylo mi řečeno, že oblečení a praní oblečení. Namítl jsem, že mi nepřijde reálné, aby oblečení na jedno použití stálo 300 Kč, a prát ho určitě nebudou, neboť je z papíru a také na jiném oddělení Aro či Jip je to dáváno komukoli zdarma vždy i každý den.Zajímal jsem se o bližší rozúčtování položek. Dostal jsem odpověď: „… a jiné náklady spojené s vaším pobytem.“. Na otázku: „Jaké jiné?“, sestra pouze němě lapala po dechu, zatím co druhá řekla: Paní doktorka to přepíše…

Vyúčtování: Protože jsme bydleli na nadstandardním pokoji, bylo nutné provést vyúčtování poskytnutých služeb. Vyžádal jsem si, aby vyúčtování bylo provedeno na fakturu a to již bez výše zmíněného 300 Kč poplatku.
Dokument (ve třech výtiscích) je nadepsaný jako DAŇOVÝ DOKLAD (faktura). Po přečtení jsem byl velmi rozzloben, protože tzv. faktura obsahovala kromě vyúčtování i dodatečná smluvní ustanovení, která jsem viděl poprvé v životě. Za těmito ustanoveními byla kolonka pro podpis a datum. Jinými slovy z daňového dokladu se vyklubala dost nemravná smlouva.

Formální a právní nedostatky dokumentu: „DAŇOVÝ DOKLAD (faktura)“ Termín splatnosti byl nastaven na méně jak 7 dnů. Je dobrým zvykem dávat alespoň 10 dnů, nejvýše se dává 30 dnů. Dodatečná smluvní ustanovení v tzv. faktuře byla tato: 1. Pacient převzetím této faktury potvrzuje, že údaje v ní uvedené jsou správné, prosté omylu. 2. Účastníci se dohodli, že v případě prodlení pacienta s úhradou svého závazku je dodavatel oprávněn požadovat smluvní pokutu ve výši 10% z dlužné částky za každý den prodlení. 3. V případě prodlení pacienta se splněním svého závazku dává pacient v souladu s ustanovením §55, odst. 2, písm. d) zákona č. 20/1966 sb. – o péči a zdraví lidu v platném znění, souhlas k tomu, aby v nezbytně nutném rozsahu byly údaje o jeho osobě a poskytnuté zdravotní péči sděleny třetí osobě za účelem uplatnění nároku dodavatele na zaplacení regulačního poplatku a s tím souvisejících dalších nároků. 4. Pacient dále v případě prodlení se splněním svého závazku souhlasí s v souladu s ustanovením §55, odst. 2, písm. d) zákona č. 20/1966 sb. – o péči a zdraví lidu v platném znění, s postoupením pohledávky dodavatele na třetí osobu.

Ustanovení v bodě 1. je bez výhrad. Faktura obsahuje dohodnuté vyúčtování položek. Ustanovení 2. je ale špatné. De facto po vás chtějí cca 1000 Kč/den za to, když se vaše platba opozdí. To je nemorální a nezákonné. Je nutné si uvědomit, že faktura je uhrazena až dnem připsání peněz na účet příjemce. Takže to nemusí být ani vaše chyba. Ustanovení 3. a 4. říkají, že souhlasíte s tím, aby vaše osobní údaje byly předány někomu, kdo se zabývá vymáháním dluhů. Všechny tři verze dokumentu jsem zadržel a podpisy na nich přeškrtal s tím, že tohle jim nedáme, neboť s výše uvedenými dodatečnými ustanoveními nesouhlasíme. Jsme ochotni převzít fakturu, která bude skutečně a pouze fakturou, tedy bez onoho smluvního přípisu. Bylo nám sděleno, že měnit fakturu může pouze paní doktorka, která je ale někde na porodním sále. Odpověděl jsem tedy, že ať to předělají a řeší, s kým chtějí, ale tohle od nich nepřevezmu. Po asi 15 minutách se dostavil právník, který zastupuje nemocnici. Vysvětlil jsem mu situaci a ukázal fakturu/smlouvu. Po přečtení daného dokumentu se mi omluvil s tím, že tohle vidí poprvé, něco takového jim neschválil a rozhodně něco takového nemám podepisovat. Rozešli jsme se s tím, že mi poštou pošle čistou fakturu bez všech přípisů se 30 denní splatností. Jako kuriozita mi přišlo prohlášení právníka, že zákon č. 20/1966 již neexistuje, tj. neplatí. Dlužno dodat, že tzv. fakturu přinesla sestra mojí ženě se slovy: „musíte to podepsat“. Moje žena namítala, že bych to měl vidět (byl jsem v té chvíli ve vedlejší místnosti). Sestra to odmítla s tím, že to musí moje žena podepsat hned. V situaci, kdy moje žena absolvovala náročnou operaci, považuji dané jednání za odporný hyenismus a pokus o zneužití situace. (Je to jako kdyby opilému/omámenému dali podepsat směnku.) Celý článek pak zde:http://www.pribehyproivanu.cz/prib…/…/04/01/porod-v-melniku/

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

* Copy this password:

* Type or paste password here:

1,069 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>